Како правилно да конзумирате смуди?

Објавено на од

 

 

 

Смуди е одличен начин да внесувате поголеми количини на свежо овошје и зелени растенија кои ќе му овозможат дополнителни бенефиции на Вашиот организам. Секоја Ваша замисла можете да ја претворите во одличен освежителен пијалок кој изобилува со антиоксиданси и витамини и воедно претставува одличен начин за подобрување на имунитетот и на варењето. 

По само неколку голтки веднаш ќе почувствувате зголемување на енергијата и подобрување на расположението. Доколку немате идеја какво смуди да си приготвите денес, еве една супер едноставна формула за освежувачко смуди: зелени листови, сезонско овошје и малку вода и сето тоа во блендер!

                         

 

Неколку ''правила'' за пиење на смудито:

Пијте полека . Ако пиете големи голтки пребрзо, му ја отежнувате работата на желудникот и го успорувате варењето.

* Избегнувајте многу студени напитоци. Тие го шокираат дигестивниот систем и го успоруваат варењето на храната, а со тоа и хранењето на телото. Доколку додавате мраз, оставете го блендерот малку подолго да работи за да ја изедначи температурата со телесната температура.

* Конзумирајте го смутито веднаш по приготвувањето. Не оставајте го смутито долго да седи откако ќе го приготвите бидејќи овошјето може да оксидира.

Пригответе брзо и лесно смуди со помош на апаратите.

 

Дозволете му на телото да се прочисти со помош на вкусно смуди, како би било спремно за новиот ден. Уживајте! 

 

 

 

comments powered by Disqus

Покани ги твоите пријатели

Желботека е прекрасно искуство заедно со пријателите

  • Добивајте ги вистинските подароци.
  • Знајте ги желбите на пријателите и изненадете ги.
  • Добивајте ги зделките што ги посакувате.

    Додај најмалку еден од производите долу во твојата желботека за да продолжиш.