Како да се затоплите во зима

Објавено на од

Зимата навистина може да биде најмагичното време од годината. Но ако постојано го чувствуваме студот, нема да уживаме вo нејзините убавини. Затоа, постојат неколку начини како да се затолиме, дури и во најстудените денови. 

1. Облекувајте се топло

Топлата облека, не само што ja спречува изложеност, исто така помага и да се задржи топлината на телото. 
Ние го губиме најголемиот дел од топлина преку нашата глава, рацете и стапалата. Затоа при секое излегување надвор  задолжително носете топла капа, шал и ракавици.

2. Затоплете го вашиот дом

Одберете економично грејно тело кое со помала ангажирана електрична моќност ќе дадат поголем топлински ефект.

Лепенки кои би можеле да го имате во вашата куќа го спречуваат студенилото кое доаѓа преку прозорците. Осигурете се дека студениот воздух не може да помине низ нив.

3. Хранете се здраво и пијте многу топли напитоци

Топлиот чај или кафе може да направи да се чувстувате потопло. Кофеинот го зголемува протокот на крв во кожата. Како резултат на тоа може да се чувствувате потопло,  но вашето тело е всушност губи топлина. Обидете се да конзумирате хербални топли чаеви.Конзумирање редовни оброци, исто така ќе ви помогне да се затоплите. Здравата храна како супа и чорби се одлични за затоплување. Конзумирајте намирници кои го загреваат телото како лук, чили пиперки, црн бибер, мед, млечни производи, пченка, костени, јаткасти плодови.

comments powered by Disqus

Покани ги твоите пријатели

Желботека е прекрасно искуство заедно со пријателите

  • Добивајте ги вистинските подароци.
  • Знајте ги желбите на пријателите и изненадете ги.
  • Добивајте ги зделките што ги посакувате.

    Додај најмалку еден од производите долу во твојата желботека за да продолжиш.