Интересни факти за храна и пијалоци

Објавено на од

храна и пијалоци

 1. Во Велика Британија се конзумира најмногу сладолед од цела Европа.
 2. Со конзумирање на 8 јаготки ќе внесете повеќе витамин Ц, отколку во еден портокал.
 3. Во Белгија се произведуваат 172 000 тони чоколада годишно.
 4. Данска е земјата со најголемо конзумирање на бомбони со  13 килограми по човек годишно.
 5. За да се направи пола килограм путер потребни се 29 чаши млеко.
 6. Во 1810 година, Питер Дуранд  ја измислил конзервата за зачувување на храната.
 7. Медот е единствена храна што не се расипува.
 8. Јаболкото, компирот и кромидот имаат ист слаткаст вкус ако ги јадете со затнат нос.
 9. Спротивно на верувањата, чоколадата не предизвикува акни.
 10. Најпознатиот стимуланс на светот е кофеинот.
 11. Чоколадото кое содржи 70% какао може да биде здраво колку и овошјето.
 12. После уживањето во лук или кромид, зрно кафе може да ви го освежи здивот.
 13. Сокот од боровинка ја подобрува меморијата.
 14. За зелениот чај да има терапевско влијание потребно е да конзумирате 4-5 шолји дневно.
 15. Студиите покажале дека со пуштање на бавна музика во позадина додека јадете ве тера да ја јадете својата храна побавно.

 

comments powered by Disqus

Покани ги твоите пријатели

Желботека е прекрасно искуство заедно со пријателите

 • Добивајте ги вистинските подароци.
 • Знајте ги желбите на пријателите и изненадете ги.
 • Добивајте ги зделките што ги посакувате.

  Додај најмалку еден од производите долу во твојата желботека за да продолжиш.